Az EurĂłpai RĂĄkellenes KĂłdex (ECAC) 4. pontja a rendszeres testmozgĂĄs fontossĂĄgĂĄt hansĂșlyozza:
"Iktassa napirendjĂ©be a rendszeres mozgĂĄst. MinĂ©l kevesebb idĆt töltsön ĂŒlve."
A nem megfelelĆ mennyisĂ©gƱ Ă©s minĆsĂ©gƱ testmozgĂĄs kulcsfontossĂĄgĂș szerepet jĂĄtszik olyan civilizĂĄciĂłs betegsĂ©gek kialakulĂĄsĂĄban, mint a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek, diabĂ©tesz Ă©s rĂĄk. A fizikai inaktivitĂĄs ugyanis direkt mĂłdon, magĂĄban nagyjĂĄbĂłl a rĂĄkos esetek 0.5-1%-Ă©rt felelĆs!
Ami igazĂĄn elkeserĂtĆ, hogy vilĂĄgszinten nagyjĂĄbĂłl minden 4. embert Ă©rint a fizikai inaktivitĂĄs problĂ©mĂĄja ez pedig bizony az egyik vezetĆ halĂĄlok vilĂĄgszerte. A RĂĄkellenes KĂłdex ajĂĄnlĂĄsa tehĂĄt az, hogy prĂłbĂĄljunk aktĂvak lenni a mindennapjaink sorĂĄn Ă©s csökkentsĂŒk az ĂŒlve eltöltött idĆt. A jĂł hĂr, hogy mozgĂĄsnak minĆsĂŒl minden olyan tevĂ©kenysĂ©g, ahol a vĂĄzizomzatunkat hasznĂĄljuk, nem kell kifejezett sport-tevĂ©kenysĂ©get vĂ©geznĂŒnk hozzĂĄ, akĂĄr olyan alapvetĆ dolgok, mint a hĂĄzimunka elvĂ©gzĂ©se vagy a napi sĂ©tĂĄk is idetartozhatnak.
A testmozgĂĄs Ă©s a rĂĄk kapcsolata
KutatĂĄsokbĂłl kiderĂŒlt, hogy minnĂ©l aktĂvabb valaki annĂĄl kisebb a kockĂĄzata, hogy olyan rĂĄkos megbetegedĂ©sekben legyen Ă©rintett, mint a vastagbĂ©lrĂĄk, mellrĂĄk vagy Ă©ppen mĂ©hrĂĄk nĆk esetĂ©ben.
Ezen kĂvĂŒl, a fizikai aktivitĂĄs segĂt megelĆzni a nem kĂvĂĄnt sĂșlygyarapodĂĄst, amely tĂșlsĂșlyhoz, sĂșlyosabb esetben pedog elhĂzĂĄshoz vezethet, amely akĂĄr 12-15 fĂ©le rĂĄktĂpus kialakulĂĄsĂĄt befolyĂĄsolja kedvezĆen. TehĂĄt a renszeres mozgĂĄs indirekt mĂłdon segĂthet ezen megbetegedĂ©sek megelĆzĂ©sĂ©ben is.
Nagyon sok valĂłszĂnƱsĂthetĆ mechanizmus ĂĄll a mozgĂĄs protektĂv szerepe mögött. Ezek javarĂ©szt azon alapszanak, hogy pozitĂvan befolyĂĄsoljĂĄk az anyagcserĂ©t Ă©s jĂł hatĂĄssal vannak a hormonhĂĄztartĂĄsunkra is.
- A rendszeres mozgås csökkenti az inzulin-nevƱ hormon szintjét a vérben és növeli a sejtek inzulin-érzékenységét.
- Csökkenti a krónikus gyulladåsos folyamatokat.
- Növeli az immunrendszer ellenållósågåt.
- SegĂt az elhĂzĂĄs megelĆzĂ©sĂ©ben, mivel javĂtja az Ă©hsĂ©gĂ©rzet kialakulĂĄsĂĄban szerepet jĂĄtszĂł hormonok mennyisĂ©gĂ©t a vĂ©rben. Ăgy optimĂĄlis Ă©hsĂ©g-teltsĂ©g Ă©rzet alakul ki, a tĂșlevĂ©s pedig kevĂ©sbĂ© valĂłszĂnƱ. Ez a folyamat azon alapszik, hogy a rendszeres tesmozgĂĄs egy jĂłl összĂĄllĂtott hipo-kalĂłriĂĄs Ă©trend mellett kĂ©pes csökkenteni az Ășn. viscerĂĄlis zsĂrt a szervezetben, azt a fajta zsĂrszövetet, amely hastĂĄjĂ©kon rajĂłdik le Ă©s körbeveszi a szerveinket. Ez a zsĂrszövet termel adipokineket, köztĂŒk a leptin nevƱ Ă©hsĂ©gĂ©rzetet kivĂĄltĂł hormont. Ha kevesebb viscerĂĄlis zsĂrral rendelkezĂŒnk kevesebb Ă©hsĂ©g-Ă©rzetet kivĂĄltĂł hormon fog termelĆdni, Ăgy a szervezetĂŒnk sokkal Ă©rzĂ©kenyebb lesz az ilyen jellegƱ jelzĂ©sekre, elĆbb Ă©rzĂ©keljĂŒk a jĂłllakottsĂĄg Ă©rzĂ©sĂ©t.
- Serkenti a DNS-ĂŒnket javĂtĂł mechanizmusokat.
Mit tehetĂŒnk?
ĂltalĂĄnossĂĄgban elmondhatĂł, hogy minĂ©l aktĂvabb valaki Ă©s minĂ©l kevesebbet tölt inaktĂv ĂĄllapoban annĂĄl kisebb a civilizĂĄciĂłs betegsĂ©gek kockĂĄzata.
A jelenlegi egyik legalapvetĆbb ajĂĄnlĂĄs, hogy vĂ©gezzĂŒnk hetente legalĂĄbb 150 perc alacsony-intenzitĂĄsĂș testmozgĂĄst, pĂ©ldĂĄul sĂ©tĂĄljunk. Statisztikailag mĂĄr ezzel nagyjĂĄbĂłl 4%-al csökkenthetjĂŒk a rĂĄkos megbetegedĂ©sek kialakulĂĄsĂĄt!
A nemzetközi Ă©s hazai egĂ©szsĂ©gĂŒgyi szervezetek mind egyetĂ©rtenek abban, hogy nagyjĂĄbĂłl 150 perc alacsony-intenzitĂĄsĂș mozgĂĄst vagy 75 perc magasabb intenzĂtĂĄsĂș mozgĂĄst kĂ©ne hetente vĂ©geznĂŒnk (vagy ezek keverĂ©kĂ©t), hogy javĂtsuk egĂ©szsĂ©gĂŒgyi ĂĄllapotunkon. Gyermekek esetĂ©n ez a szĂĄm nagyjĂĄbĂłl egy Ăłra magas intenzĂtĂĄsĂș mozgĂĄst jelent naponta. Fontos, hogy nem muszĂĄj ezt egy blokkban elvĂ©geznĂŒnk, akĂĄr napi többszöri alkalmakra is eloszthatjuk, a lĂ©nyeg, hogy a mindennapjaink rĂ©szĂ©vĂ© vĂĄlljon.
Alacsony intenzĂtĂĄsĂș mozgĂĄsformĂĄk | Magas intenzĂtĂĄsĂș mozgĂĄsformĂĄk |
SĂ©ta | FutĂĄs |
NormĂĄl tempĂłjĂș biciklizĂ©s | Gyors tempojĂș biciklizĂ©s |
HĂĄzimunka, hĂĄz körĂŒli tevĂ©kenysĂ©gek | Aerobic |
Kertészkedés | Csapat sportok |
ĂszĂĄs | Gyors tempojĂș ĂșszĂĄs |
TĂĄnc | â |
KonklĂșziĂł
ĂsszessĂ©gĂ©ben elmondhatĂł, hogy fizikailag aktĂvnak lenni Ă©s csökkenteni az inaktivitĂĄsunkat pozitĂv hatĂĄssal van az egĂ©szsĂ©gĂŒnkre. Az aktĂv Ă©letmĂłdra valĂł odafigyelĂ©ssel kĂ©pesek vagyunk csökkenteni a vastagbĂ©lrĂĄk, mellrĂĄk Ă©s mĂ©hrĂĄk kialakulĂĄsĂĄnak kockĂĄzatĂĄt. Valamint, mivel a rendszeres testmozgĂĄs hatĂ©kony eszköz a tĂșlsĂșly megelĆzĂ©sĂ©ben, Ăly mĂłdon az elhĂzĂĄssal kapcsolatos betegsĂ©gek Ă©s rĂĄkos megbetegedĂ©sek* ellen is tehetĂŒnk.
Az orszĂĄgunk döntĂ©shozĂłinak is Ă©rdeke egy egĂ©szsĂ©ges tĂĄrsadalom kialakĂtĂĄsa. EzĂ©rt nagyon fontos, hogy törvĂ©nyjavaslataikkal tĂĄmogassĂĄk egy egĂ©szsĂ©ges környezet kialakĂtĂĄsĂĄt Ă©s hansĂșlyozzĂĄk az egĂ©szsĂ©ges tĂĄplĂĄlkozĂĄs Ă©s mozgĂĄsban gazdag Ă©letmĂłd fontossĂĄgĂĄt.
Hasznos linkek
đ TestmozgĂĄsrĂłl szĂłlĂł webinarunk a YouTube-on: https://www.youtube.com/watch?v=6Yvewi73YUM&t=1062s
đ IARC online kurzusa, amelynek 4. fejezete a mozgĂĄs fontossĂĄgĂĄt jĂĄrja körbe:
đ *Az elhĂzĂĄs Ă©s a rĂĄk kapcsolatĂĄrĂłl szĂłlĂł ĂrĂĄsunk:
Comments