A legutóbbi statisztikák szerint a mellrák a legelterjedtebb rákos megbetegedés az egész világon és egyre fiatalabbakat érint, száma napjainkra már annyira magas, hogy átvette az első helyet a statisztikákban a tüdőrákos megbetegedésektől. Hogy felhívja a betegség fontosságára a figyelmet az Európai Parlament életre hívta Rózsaszín Október nevű programját, amelyenek keretében mi is kiemelten foglalkozunk a témával az elkövetkezendő hetekben.
A betegség kialakulásában fontos szerepet játszanak életmódbeli és környezeti tényezők, az esetek azonban közel harmada megelőzhető lenne szűréssel és korai kezeléssel.
Az emlő tumorok kialakulásának pontos oka nem ismert, ellenben létezik számos hajlamosító tényező, ami nagymértékben megnövelheti a betegség kialakulásának kockázatát.
Melyek az elmőrák kialakulásának kockázati tényezői?
Egészségtelen táplálkozás
Túlzott mértékű húsfogyasztás
Túlsúly
Mozgásszegény életmód
Dohányzás
Túlzott alkoholfogyasztás
Genetikai hajlam
Önvizsgálathiánya
Rendszeres szűrővizsgálat (mammográfia, emlő uh) kerülése
Melyek a mellrák tünetei?
A mellrák, kezdeti stádiumában teljesen tünetmentes és a kisebb szöveti elváltozások még a tapintásos, önvizsgálat során sem fedezhetők fel. A mammográfiás vizsgálat a jelenlegi leghatékonyabb szűrési eljárás, melynek segítségével már a néhány mm-es elváltozás is kimutatható. Bár ezt a vizsgálatot általában 40 éves kortól ajánlják a sugárzásnak való kitettség miatt, azonban újabb javaslatok szerint érdemes akár már a huszas-éveink elejétől részt venni mammográfiás szűrővizsgálaton.
Mikor javasolt azonnal orvoshoz fordulni?
Csomó tapintható a mellben vagy a hónaljban
Túlságosan megduzzadt, kemény mell
Viszkető, kipirosodott, váladékozó emlőbimbó
Az emlő rendellenes alakja
Mit tehetünk az emlődaganat kialakulása ellen?
Egészséges, kiegyensúlyozott étrend
Rendszeres testmozgás
Dohányzás, illetve túlzott alkoholfogyasztás mellőzése segíthet nagymértékben csökkenteni a betegség kialakulásának kockázatát, még abban az esetben is, ha fennáll a genetikai hajlam.
A mellrák elleni küzdelem és megelőzés elengedhetetlen része a rendszeres önvizsgálat és 40 éves kor felett legalább két évenként megismételt mammográfiás vizsgálat, mely hozzájárul a betegség időbeni felismeréséhez. A mellrák korai stádiumában még teljes sikerrel gyógyítható.

A szervezett és ajánlott szűréseken való részvétel ingyenes és életet menthet!
Comments