Az Európai Rákellens Kódex 9.-ik ajánlása így hangzik:
Járjon utána, nincs-e kitéve otthonában a természetes, magas radonsugárzásnak. Tegyen intézkedéseket a radonsugárzás szintjének csökkentésére.
Sokan nincsenek tisztában a sugárzás káros hatásaival, főleg ha radon sugárzásról van szó! Az alábbi bejegyzésben erről szeretnénk bővebb tájékoztatást nyújtani.
Radon
A radon egy a földkéregben természetesen jelenlévő gáz, emiatt pedig nagy mennyiségben van jelen a föld felszínén is, a köveken át egészen mindennapi építőanyagainkig. A koncentrációja azonban országonként változik és már az európai kontinensen belül lehetnek eltérések!
A kisugárzott radon részecskék könnyen a légkörbe kerülhetnek a porszemeken megtapadva, amit aztán belélegezve az emberi tüdőbe is eljuthatnak ahol öszegyűlve aztán károsíthatják a tüdő és szöveteit és tüdőrákot okozhatnak.
Az EU országain belül a tüdőrákos esetek nagyjából 10 %-a köthető a radonsugárzásához. A veszély pedig egyre inkább nő, minnél jobban ki vagyunk téve a sugárzásnak. Az európai régióban a rákos megbetegedések 1-2%-a írható a sugárterhelés számlájára.
A radon-szintje nem csak az országok között, de akár országon belül is nagyon változó. Az alábbi térképen 2016-os adatok szerepelnek és jól látszik, hogy alapvetően az Észak-Magyarországi régióban a legmagasabb a radon sugárzás koncentrációja:

A fő probléma azokban a régiókban, ahol magas a radon-sugárzás az, hogy a radon a talajon keresztül vagy ahol radon-fertőzött építőanyagot használnak, akkor azon keresztül beszívároghat a lakóterekbe, és főleg rossz szellőzésű helyiségekben aztán összegyűlhet. Ennek főleg a földszinti és tetőtéri szobák, lakások vannak kitéve, de nagyobb épületek esetén a radon eloszlás szellőzéstől függően változóan oszolódhat el.
Hogyan védekezhetünk a sugárzás ellen?
Az első teendő, hogy megnézzük online is elérhető radon-térképek alapján, hogy mennyire vagyunk kitettetek kórósan magas radon-sugárzásnak. A radon koncentrációját az egy légköbméterben lévő radon radioaktivitásának mennyiségével mérjük (Becquerel per köbméterben kifejezve, Bq/m3). A nemzetközi iránymutatásokban azt javasolják, hogy a radon szintjét csökkenteni kell, ha az 100–300 Bq/m3 felett van.
2017-ben Magyarországon elindult a Magyarország Nemzeti Radon Cselekvési Terve Program amelynek keretében több pontos mérést is készítenek és alaposabb térképek is készülnek.
Több információt a programról ezen a linken találtok:
Azonban egyéni szinten is védekezhetünk a sugárzás ellen, főleg ha olyan helyen élünk ahol magas a radon-koncentráció, illetve földszinti lakások esetén is.
Egyéni radon-mérőeszköz használata.
A radonszintek csökkentése a szellőztetés mértékének a növelésével.
A radonos levegő elszívása az épület alól mielőtt bejutna.
Az építőanyag eredetű radon forrás eltávolítása.
Fontos észben tartanunk azonban, hogy mivel a radon egy természetesen előforduló gáz ezért nem leszünk képesek teljesen eltüntetni azt környezetünkből és az ebből eredő tüdőrákos eseteket teljesen nullára redukálni, azonban a fennt említett megoldások nagyban segíthetnek csökkenteni a kitettségünket.
A kutatók megfigyelték, hogy a dohányosok jobban kivannak téve a radon-okozta tüdőrák kockázatának, így a dohányzás elhagyása szintén hasznos lehet ilyen esetekben.
Haszonos linkek:
👉 Nemzeti Radon Cselekvési Terv - itt bővebb leírást találtok a sugárzással kapcsolatban:
👉 Az Európai Rákellenes Kódex:
👉 Az IARC-videó kurzusa a témában:
Comentários